Senior School Staff

College Head                                                                                                              Kathy Crewe-Read
Head's EA  Nathan Albon
Head of Admissions          Vickie Warburton


Senior Management Team

Senior Deputy Head (Boarding) Graham Brooks   
Deputy Head (Pastoral) & Senior Designated Safeguarding Lead Jane Pawulska
Deputy Head (Academic) Peter O'Connor
Head of Sixth Form Katie Banks
Assistant Head (Operations) Matt Drury
Assistant Head (Academic) Mark McGrath

 

Senior School Teaching Staff

Kay Adkins

Swimming/PE and Games

Ben Atkinson

Music

David Ballard

Drama, English

Katie Banks

Head of Sixth Form, Geography, SMT

Charlie Bannister

Head of Chemistry, Head of Boys’ Hockey

Adrian Barlow

Chemistry

Amy Barrat

Head of Business and Economics

Paul Bashford

School Shop Manager, Games

Callum Bateman-Champain

Sports Coach

John Bauer

Physics, Resident Assistant - Rowe House

Steven Baxter

Head of Media and Film

Matthew Bendin

Sports Coach

Judith Bichara 

Mathematics

Clive Bloemink

Head of Rugby

Justine Bloemink

Learning Support

Sara Bloomfield

Senior Librarian

Claire Bond

Head of English

Ruth Bravo

Head of Spanish

Graham Brooks

Senior Deputy Head (Boarding), History, SMT

Cameron Brown

Sports Coach

Ashley Bygraves

Head of Aquatics

Emma Chaplin

History, PSHE

Amanda Chebira Deputy HsM - Young House

Neil Chumbley

Mathematics

Angustias Colomo

Benson Housemistress, Spanish

Deborah Cooper

Mathematics

Caroline Cottee

Biology, Psychology, Deputy HsM - Sutton House

Lucy Cresswell

Head of Classics

Angelo Crolla

Mathematics, Deputy HsM - Tee House

Ryan Cruwys

Geography

Marie-Lorraine Cunin

Head of French

Jacob Daniels

Physics

Sam Davis

Sports Coach

Michele De-Win

Career Development Professional

Pamela Downey

Biology

Matt Drury

Deputy HsM - RPH, Geography, Assistant Head of Operations

Caroline Edmunds

Tee Housemistress, Head of English for Speakers of Other Languages

Nicholas Featherstone

Mathematics, Deputy HsM & Resident Tutor - Rowe House

Rebecca Featherstone

Chemistry

Hannah Ferguson

Biology

James Ferguson

Chemistry, Sutton Housemaster

Hannah Fordham

Head of Girls' Cricket (Maternity Leave)

Rosamund Fraser

English (Maternity Cover)

Fiona Freckleton

Mathematics

Claire Gale

English

Axel Geissler

Head of German

Peter Griffin

Housemaster - Rowe House, Design & Technology

Sasha Gunes

Housemistress - Trotman House, Design & Technology, ICT, PSHE

Edward Hake

Head of Drama

Deborah Hearne

Head of Higher Education & Careers

Joanne Hewson

Design & Technology

Jesse Holloway

Sports Coach

Richard Honey

Housemaster - Robert Pearce House, Deputy DSL, Art

David Hughes

Head of Cricket, PE

James Hutchings

Head of Physics

Emily Kay

Sports Coach

Simon Lipscombe

Housemaster - Hayward House, English

Deborah Lyall

Assistant Librarian

Gill Lynch

DofE Coordinator

Cynthia Lyon SENCO, Deputy HsM - Trotman House

Colleen Marshman

German

Mark McGrath

Head of Mathematics, Assistant Head Academic

Jamie McLaughlin

Sports Coach

Stuart McPeake

Head of Science, Biology

Chloe Menear

PE (Maternity cover)

Jennifer Molyneux

Head of EPT

Gabi Morgan

Sports Coach

Ian Morris

College Chaplain, EPT

Jake Morris

Sports Coach

Charlotte Munck

Head of Art, Deputy HsM - Benson House

Oliver Murley

English, Personal Development Programme

Shaun Murtagh-Howard

Economics, Business Studies, Deputy HsM - Hayward House

James Nolan

Sports Coach

Angela Novy

College Musician

Iago Nunez

Music

Peter O’Connor

Deputy Head Academic, Geography

Joyti Patel

English for Speakers of Other Languages

Jane Pawulska

Deputy Head (Pastoral), Head of PSHE, German

Jennifer Payne

Art

Louisa Piercy

Higher Education & Careers

Joanna Pinches

Ethics, Philosophy & Theology

Julie Platten

English 

Verity Poulter

Sports Coach

Nick Prowse

PE, Head of Girls’ Hockey

Clare Pryce

Deputy HsM - Tee House, Design and Technology

Lucia Sanchez-Miguel

Housemistress - Young House

Despina Savva

Physics, Deputy HsM - Collett House

Alison Self

Head of Politics, History

Michelle Sorohan

Business and Economics, Head of Lower Sixth

Ashaanth Sounthararajan

Mathematics

Evan Stewart

Director of Sport

Tom Stuart

Head of History

Alex Swart-Wilson

History, Housemaster - Collett House

Heidi Swift

History, Deputy HsM - Alliott House

Richard Tandoh

Examinations Officer

Jennifer Taylor

Head of Psychology, Head of Upper Sixth

Joanne Taylor

German

Michael Taylor

Mathematics

Nicholas Tether

Head of Geography

Cristina Ticozzi

Classics

John Trant

Head of Design & Technology

Emma Vaughan

Learning Support Teacher

Joanna Vernon-Harcourt

Biology

Ellie West

PE

Paul West

Director of Music

Martin Wilson

D of E Award, Games Coach

Sarah Wilson

Housemistress - Alliott House, French